Poniedziałek 2024.02.26 Imieniny: Aleksandra, Mirosława Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Pod flagą Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Pod flagą
Bydgosko-Toruńska wyprawa w Góry Wysokie Aconcagua 2010
2009-12-15
Pod koniec stycznia 2010 r. rusza kolejna wyprawa w Góry Wysokie organizowana przez Klub Wysokogórski w Bydgoszczy. Celem wyprawy będzie zdobycie Aconcagua - najwyższego szczytu Andów Południowych wchodzących w skład Kordyliery Głównej. Szczyt zaliczany jest do Korony Ziemi piastuje drugie miejsce pod względem wysokości w klasyfikacji najwyższych szczytów różnych kontynentów i jest zarazem najwyższym szczytem leżącym poza Azją.


Góra ma bogatą historię zdobywania. Oficjalne po raz pierwszy na szczycie staną Matthias Zurbriggen, który po dramatycznej akcji stanął na wierzchołku 14.01.1897 r. W historii eksploracji góry, swoje piętno odcisnęli również Polacy, którzy zdobyli szczyt jako ósmy zespół w historii. Silna polska reprezentacja skupiająca na ówczesne czasy elitę polskich wspinaczy (Stefan Daszyński, Konstanty Narkiewicz – Jodko, Stefan Osiecki i Wiktor Ostrowski), stanęła na szczycie 18.03.1934 r. zdobywając górę po raz pierwszy od strony wschodniej.

Droga wytyczona przez naszych rodaków oraz styl w jakim została pokonana (styl alpejski) zrobiła wrażenie na wspinaczach i od tego czasu wariant wytyczony przez Polaków został dumnie nazwany Drogą Polaków, natomiast lodowiec przez który należy przejść zdobywając górę od tej strony - Lodowcem Polaków.

Aconcagua do dziś uważana jest za bardzo atrakcyjny cel wspinaczkowy i traktowana jest jako ostateczny sprawdzian przed Himalajami. Przyczyną takiego zainteresowania są warunki do uprawiania wspinaczki wysokogórskiej, które w Argentynie są zdecydowanie trudniejsze niż w Europie. Zgodnie z opiniami wielu ekspertów szczyt Aconcagua (6962 m) odpowiada stopniowi trudności dla 8000 m. Wzrasta przez to częstotliwość wypadków spowodowanych obrzękiem płuc lub mózgu, także na lżejszych trasach przeznaczonych dla mniej doświadczonych wspinaczy.

Naszej wyprawie chcemy nadać wymiar sportowy, dlatego nawiązując do tradycji polskiego alpinizmu i himalaizmu, za główny cel stawiamy sobie wejście przez trudny technicznie Lodowiec Polaków i poprowadzenie słynnej Drogi Polaków wschodnią ścianą Aconcagua. Próba zdobycia góry tą drogą odbędzie się na początku lutego 2010 r. (wylatujemy 29 stycznia, wracamy 18 lutego).

Nagromadzenie trudności na drodze, silne wiatry w połączeniu z niestabilną pogodą i konieczność wniesienia całego sprzętu na własnych plecach wysokość 6000 m n.p.m. powoduje, że wyprawa będzie dużym wyzwaniem, pomimo naszego dotychczasowego doświadczenia oraz zdobytych umiejętności.

Akcja górska planowana jest w dniach 1-15 luty 2010. Trzymajcie kciuki za powodzenie wyprawy. Nasze przygotowania można śledzić na stronie poświęconej wyprawie: www.aconcagua.kw.org.pl

wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry