Niedziela 2025.05.18 Imieniny: Eryka, Jana Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Z kraju i regionu
Umorzone śledztwo ws. rozdziału żywności przez Caritas
2010-11-09
Toruńska Caritas nie dopuściła się poważnych nadużyć przy rozdziale żywności otrzymanej dla najuboższych z zapasów UE - uznała prokuratura w Bydgoszczy, która umorzyła śledztwo w tej sprawie. Caritas część produktów wymieniała na wyroby piekarnicze dla podopiecznych.

Zarzut łamania zasad obowiązujących przy rozdziale unijnej pomocy dla najuboższych sformułowała wiosną Agencja Rynku Rolnego, która przekazuje żywność organizacjom dobroczynnym. Jak mówił Henryk Igliński, dyrektor ARR w Bydgoszczy, Toruńska Caritas przekazywała część nieprzetworzonej żywności prywatnej piekarni w zamian za chleb i inne wyroby piekarnicze.

Chleb, bułki, drożdżówki i pączki trafiały do podopiecznych bursy prowadzonej przez Caritas w podtoruńskim Przysieku. Wątpliwości budziły proporcje tej wymiany: według pracowników ARR, z otrzymanej mąki piekarnia mogła wykonać dwukrotnie więcej pieczywa, niż przekazała Caritas.

Jak poinformował prok. Marcin Zawieruszyński, z prowadzącej sprawę Prokuratury Bydgoszcz-Północ, w trakcie badania sprawy nie stwierdzono, by doszło do nadużyć podczas wymiany żywności. Nie potwierdziły się także pogłoski o sprzedaży produktów z unijnej pomocy w sklepie piekarni.

Śledczy ustalili, że wymiana odbywała się na zasadzie barterowej, na podstawie wartości produktów i skrupulatnie przestrzegano wzajemnych rozliczeń. Śledztwo w sprawie umorzono na podstawie "braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu".

Wątpliwości prokuratury wzbudziło jedynie zawarcie umowy przez Caritas z firmą działającą na zasadach komercyjnych. Zdaniem śledczych, wpółpracownikiem organizacji dobroczynnej powinna być instytucja społeczna, a ARR zalecili uszczelnienie systemu kontroli gospodarowaniem żywnością z darów.

W trakcie prokuratorskiego postępowania ujawniono natomiast trzy przypadki sfałszowania podpisów studentów z bursy Caritas na pokwitowaniach odbioru paczek z pomocą żywnościową. Przyznała się do tego intendentka, ale do kradzieży nie doszło, bo studenci otrzymali należne im świadczenia. Podpisy zostały sfałszowane, by "wszystko się zgadzało" w dokumentacji przygotowywanej przed spodziewaną kontrolą ARR.

Olgierd Żyromski (PAP)
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry