Środa 2025.05.21 Imieniny: Jana, Wiktora Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Wiadomości » Z kraju i regionu Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej

RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 


Z kraju i regionu
ME-2012 - cztery lata po Cardiff
2011-04-18
18 kwietnia 2007 roku prezydent UEFA Michel Platini ogłosił wyniki głosowania decydującego o przyznaniu prawa organizacji piłkarskich mistrzostw Europy 2012. Zwycięstwo wywołało w Polsce i na Ukrainie ogromny entuzjazm. Zrodziło też pytanie: czy zdążymy?

Po czterech latach przygotowań, przebiegających nie bez perturbacji, nie ma już wątpliwości, że finałowy turniej odbędzie się w czterech polskich i czterech ukraińskich miastach. Najbardziej zaawansowane są prace przy budowie stadionów - bez nich bowiem nie byłoby możliwe przeprowadzenie mistrzostw. Pytanie: czy zdążymy? jest jednak nadal aktualne przy części zaplanowanych inwestycji infrastrukturalnych, głównie drogowych i kolejowych.

Z ośmiu stadionów trzy - w Doniecku, Charkowie i Poznaniu - są już otwarte. Pozostałe powstają w szybkim tempie, choć ich przekazanie do użytkowania prawdopodobnie opóźni się w stosunku do pierwotnych założeń. Nie budzi te jednak szczególnego niepokoju UEFA, bowiem do rozpoczęcia turnieju pozostało jeszcze ponad rok. Co prawda piłkarska centrala życzyła sobie, aby obiekty były gotowe właśnie na rok przed imprezą, tak aby można było w spokoju przeprowadzić praktyczne testy ich funkcjonowania, ale dopuszcza kilkumiesięczne opóźnienie.

Stadion Miejski w Poznaniu został oddany do użytku 20 września 2010. Pozostałe trzy będą gotowe w 2011 roku. W czerwcu otwarty zostanie stadion w Gdańsku, a w sierpniu największa, mogąca pomieścić 55 tysięcy widzów, arena budowana w Polsce na Euro 2012, czyli Stadion Narodowy w Warszawie. Jako ostatni, w październiku, oddany zostanie stadion we Wrocławiu. Na jesieni mają być także gotowe ukraińskie obiekty w Kijowie i Lwowie.

Szacunki, sporządzone na podstawie doświadczeń poprzednich turniejów, wskazują, że Polskę może odwiedzić w czerwcu przyszłego roku około miliona kibiców i turystów zagranicznych. Co prawda ogromna większość przybędzie drogą lotniczą, ale polska infrastruktura drogowa musi być przygotowana na przyjęcie wzmożonego ruchu, zarówno na głównych szlakach od zachodniej do wschodniej granicy jak na drogach łączących miasta-gospodarzy.

Kluczowa z punktu widzenia Euro 2012 autostrada A2 w maju 2012 roku ma pozwolić na połączenie autostradowe zachodniej granicy kraju w Świecku z Poznaniem i Warszawą. Istotna jest także autostrada A4, przebiegająca w południowej części kraju, od granicy zachodniej do wschodniej i umożliwiająca połączenie z Ukrainą. Te dwie wielkie inwestycje są w trakcie realizacji, wykonawcy zobowiązali się do zapewnienia co najmniej "przejezdności" tych dróg na czerwiec przyszłego roku. Eksperci zwracają jednak uwagę, że terminy są bardzo napięte, a nieoczekiwana przeszkoda - na przykład w postaci wyjątkowo ostrej zimy czy powodzi - może spowodować kilkutygodniowe opóźnienie, zagrażające oddaniu inwestycji.

Alternatywą dla dróg mógłby być transport kolejowy. Jednak między Warszawą a Gdańskiem, czy między Warszawą a Wrocławiem podróż pociągiem trwa ponad pięć godzin. Na początku kwietnia br. wiceminister infrastruktury Andrzej Massel poinformował, że plan inwestycji kolejowych do 2013 r. zakłada takie rozłożenie prac modernizacyjnych, by na mistrzostwa "zastała osiągnięta skokowa poprawa, jeśli chodzi o czas przejazdu" między miastami-gospodarzami turnieju.

Do mistrzostw linie będą intensywnie remontowane, a na czas samego Euro 2012 prace będą wstrzymane. Według planów resortu, mimo że tory wciąż będą w remoncie, czas przejazdu koleją między Warszawą a Trójmiastem wyniesie poniżej czterech, a między Warszawą a Wrocławiem ok. 4,5 godziny. Ze względu na prace remontowe i wzmożone kursowanie pociągów, na lato 2012 r. przygotowany będzie odrębny rozkład jazdy.

Rzecznik Grupy PKP Łukasz Kurpiewski zapewnia, że wyremontowane dworce kolejowe w Warszawie, Gdyni i Wrocławiu gotowe będą na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2012 r. Na mistrzostwa ma być gotowy także dworzec w Poznaniu, którego przebudowa na razie jest najmniej zaawansowana.

Równocześnie wiadomo już, że na mistrzostwa nie będzie wyremontowany stołeczny dworzec zachodni, natomiast wschodni będzie wyremontowany tylko fragmentarycznie - bez gruntownego remontu przejść podziemnych i peronów, które mają być tylko częściowo zmodernizowane.

Większość kibiców i turystów zagranicznych przybędzie jednak do naszego kraju samolotami. Oznacza to konieczność obsługi niespotykanej dotychczas liczby pasażerów oraz liczby tzw. operacji lotniczych. Szacuje się, że w dni meczowe Euro 2012 liczba pasażerów na poszczególnych lotniskach może przekraczać nawet 30 tysięcy. Jedynym w chwili obecnej portem lotniczym, który jest w stanie obsłużyć wzmożony ruch lotniczy, jest Lotnisko Chopina w Warszawie, choć i ono jest nadal modernizowane.

Na lotnisku w Gdańsku trwa budowa nowego terminalu, który będzie mógł obsłużyć 4 mln osób rocznie. Zakończenie prac przewidziano na przełomie I i II kwartału 2012 roku. Wcześniej - na jesieni - ma być oddana nowa płyta postojowa oraz drogi kołowania. Modernizację portu lotniczego Poznań-Ławica opóźniły kłopoty z uzyskaniem decyzji środowiskowej i umowa z wykonawcą nowego terminalu podpisana została dopiero w marcu br. Pierwszy etap prac, który ma być zakończony przed Euro 2012 - w kwietniu 2012 r., obejmie budowę nowej części terminalu o powierzchni ponad 17 800 m kw.

Najbardziej zaawansowane są prace we Wrocławiu. Od sierpnia 2009 trwa budowa nowego terminalu pasażerskiego wraz z infrastrukturą. Obiekt, wart prawie 300 milionów złotych, ma być gotowy wiosną 2011 roku, czyli na rok przed Euro. Otwarcie terminalu dla pasażerów nasta?pi we wrzes´niu 2011. Rozpoczął się także kolejny etap budowy płyty postojowej dla samolotów. Wszelkie prace budowlane na lotnisku mają się zakończyć najpóźniej w IV kwartale 2011.

Przygotowania nie ograniczają się do inwestycji infrastrukturalnych. Trwają także w wielu innych obszarach obejmujących niezwykle istotne kwestie bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i ratownictwa medycznego czy przygotowania wolontariatu. (PAP)
wstecz
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry