Sobota 2024.12.07 Imieniny: Ambrożego, Marcina Posłuchaj Radia PiK w Internecie
Jesteś w:   Audycje » Radio Planet i Komet » Kosmiczne telegramy Pogoda: duże zachmurzenie temp. 16 °C ciśn. 992 hPa » 
Wyszukiwarka
Kosmiczna ankieta
Które zjawiska na niebie fascynują Cię najbardziej?
Menu
Lista przebojów
notowanie: 1174
z dnia: 17-03-2013
1 Niebezpiecznie piękny świt
Plateau
2 Lili
Enej
3 When A Blind Man Cries
Metallica
 więcej
Zdaniem słuchaczy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.


RSS

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

 
 





 
 

 
Ankieta

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.



Kosmiczne telegramy
Gwiezdna porodówka
2013-02-01
Najlepsze na świecie zdjęcie pyłowo-gwiezdnego obłoku oznaczonego nazwą Lupus 3 opublikowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). W kosmicznej chmurze odkryto licznie rodzące się gwiazdy. Obraz uzyskano za pomocą 2,2-metrowego teleskopu MPG/ESO w Obserwatorium La Silla w Chile i jest to najlepsze zdjęcie tego mało znanego obiektu, jakie wykonano w zakresie światła widzialnego.
więcej
Neil Armstrong nie żyje...
2012-09-05
Pierwszy człowiek na Księżycu, Neil Armstrong nie żyje. Zmarł 25 sierpnia w Cincinnati na skutek powikłań po operacji serca. Miał 82 lata. Neil Armstrong był dowódcą misji Apollo 11, której celem było pierwsze w dziejach załogowe lądowanie na Księżycu. 20 lipca 1969 roku postawił stopę na Srebrnym Globie wygłaszając historyczne słowa: Dla człowieka to jeden mały krok, dla ludzkości – skok ogromy. Na powierzchni Księżyca spędził 2,5 godziny.
więcej
Gwiazda - kanibal
2012-09-05
Międzynarodowy zespół astronomów, kierowany przez prof. Andrzeja Niedzielskiego (UMK w Toruniu) i prof. Aleksandra Wolszczana (Penn State University), odkrył pierwszy przypadek wchłonięcia planety przez macierzystą gwiazdę. Uczeni zaobserwowali ślady zjawiska pochłaniania planety przez starzejącą się gwiazdę za pomocą teleskopu Hobby-Eberly w Teksasie; jest to jeden z największych teleskopów optycznych na świecie o średnicy zwierciadła 9,2 metra.
więcej
Woda na Merkurym?
2012-03-29
Sonda MESSENGER odkryła na powierzchni Merkurego ślady, które mogą być dowodem na istnienie wody zestalonej z gruntem w pobliżu biegunów planety. Merkury bardzo przypomina nasz Księżyc i jest niewiele od niego większy. Obiega Słońce raz na 88 dni, a bliskość naszej gwiazdy i brak atmosfery sprawiają, że na powierzchni planety temperatura dochodzi do +470˚C. Jak to możliwe, aby w tak ekstremalnych warunkach istniała woda?
więcej
Zaparowana planeta
2012-02-27
Teleskop kosmiczny Hubble’a wykrył obecność pary wodnej w atmosferze planety poza Układem Słonecznym. Obiekt GJ1214b został odkryty w 2009 roku. Znajduje się w odległości 40 lat świetlnych od nas i okrąża gwiazdę w konstelacji Wężownika.
więcej
Nasi na orbicie
2012-02-26
Pierwszy polski satelita studencki trafił na orbitę! Nazywa się PW-Sat, a stworzyli go studenci Politechniki Warszawskiej (stąd skrót w nazwie sondy) we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
więcej
Gwiazda, która nie powinna istnieć
2011-09-01
Astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) odkryli gwiazdę, która nie powinna istnieć! Do sensacyjnego odkrycia zespół europejskich uczonych użył teleskopu VLT w obserwatorium Paranal (Chile). W konstelacji Lwa badacze natrafili na słabą gwiazdę zbudowaną prawie wyłącznie z wodoru i helu, z jedynie śladowymi ilościami innych pierwiastków chemicznych.
więcej
Gwiazda przyjemna w dotyku
2011-09-01
Teleskop kosmiczny WISE odkrył gwiazdę o temperaturze niższej, niż… ciepło ludzkiego ciała! Odkrycie jest możliwe dzięki specjalnej konstrukcji teleskopu, który przeznaczony jest do wykrywania najchłodniejszych ciał kryjących się w mroku Wszechświata. Jak wiemy, każdy obiekt w kosmosie (a zwłaszcza gwiazdy) wydziela ciepło, jednak największy obszar wypełnia zimna i ciemna pustka. Czy na pewno nic tam nie ma?
więcej
Nowy kiężyc Plutona!
2011-07-20
Teleskop Kosmiczny Hubble’a odkrył nowy księżyc Plutona! To już czwarty satelita znaleziony wokół byłej planety (w 2006 roku Pluton został skreślony z listy planet i umieszczony w kategorii planet karłowatych). Nowy towarzysz Plutona otrzymał prowizoryczny symbol P4.
więcej
Westa z bliska
2011-07-18
Sonda Dawn weszła na orbitę wokół planetoidy Westa. Po raz pierwszy w dziejach badań kosmosu próbnik wysłany z Ziemi staje się sztucznym satelitą dużej planetoidy. Na orbicie Westy sonda spędzi rok.
więcej
Po Walentynkach z kometą
2011-02-28
Walentynkowe spotkanie sondy Stardust-NExT z kometą Tempel 1 zaowocowało kilkudziesięcioma zdjęciami, dzięki którym uczeni mogą przekonać się jak wygląda miejsce kosmicznej katastrofy, którą sami wywołali. Przypomnijmy: 4 lipca 2005 roku sonda Deep Impact przeprowadziła kontrolowane bombardowanie jądra komety Tempel 1 za pomocą niewielkiego próbnika. Eksplozja wywołana zderzeniem wyryła na powierzchni obiektu niewielki krater.
więcej
Żeglować w kosmosie
2011-02-28
Polowanie na kosmiczny żagiel rozpoczęte! Specjalny satelita pod nazwą Nanosail-D jest pierwszym statkiem napędzanym siłą wiatru słonecznego. Można śledzić go na nocnym niebie, a nawet wygrać gotówkę za jego sfotografowanie… Nanosail-D to niewielki aparat z serii mini-satelitów przygotowanych przez NASA. Na orbicie Nanosail-D rozwinął specjalny żagiel o powierzchni 10m kwadratowych...
więcej
Nowa kopuła dla Drapera
2011-02-28
Pawilon obserwacyjny astrografu Drapera, pierwszego teleskopu zainstalowanego w obserwatorium astronomicznym UMK w Piwnicach, ma nową kopułę. Miedziany dach przykrył nie tylko pierwszy teleskop w obserwatorium, sprowadzony w 1947 roku, ale zarazem pierwszy pawilon, wzniesiony w Piwnicach rok później. Dzięki remontowi, astrograf Drapera będzie mógł nadal pełnić funkcje dydaktyczną i stanowić wyjątkową atrakcję dla zwiedzających Centrum Astronomii UMK.
więcej
Kalendarz Astrofotografia Amatorska 2011
2011-01-23
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że dzięki hojności sponsorów już po raz piąty ukazuje się kalendarz astronomiczny ze zdjęciami nieba wykonanymi przez astroamatorów z całej Polski. Naszą ambicją i misją jest z jednej strony pokazanie najlepszych prac jak największej liczby polskich astrofotografów - z drugiej zaś dotarcie z kalendarzem do miłośników astronomii, a w szczególności młodzieży szkolnej i studentów.
więcej
Hayabusa sypie
2010-11-22
Misja sondy Hayabusa uwieńczona sukcesem! - Próbnik zebrał i dostarczył na Ziemię okruchy asteroidy Itokawa – ogłosiła japońska agencja kosmiczna JAXA. Po raz pierwszy w dziejach na Ziemię dostarczono próbki planetoidy. Wprawdzie zasobnik z kosmicznym pyłem wylądował na australijskiej pustyni przed kilkoma miesiącami, jednak naukowcy potwierdzili pełny sukces misji dopiero teraz. W kontenerze znaleziono 1500 fragmentów asteroidy Itokawa.
więcej
Szklarnia w kosmosie
2010-11-22
Już niebawem na orbitę okołoziemską poleci… szklarnia. Domek dla roślin posłuży nie tylko uprawie w stanie nieważkości, ale i edukacji. W eksperymencie wezmą bowiem udział 12-14 letni uczniowie z kilku krajów Europy. W ramach najbliższej podróży na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) włoski astronauta Paolo Nespoli zabierze niewielki pojemnik, nazwany MagISStra. Hodowanie roślin w kosmosie nie jest nowością. Wiadomo, iż stanie się to niezbędne dla przyszłych lotów załogowych na dalsze odległości.
więcej
Misja próbnika EPOXI zakończona absolutnym sukcesem
2010-11-06
Sonda EPOXI pomyślnie zakończyła misję do jądra komety Hartley 2! NASA opublikowała serię fantastycznych zdjęć, które obrazują (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) zbliżenie, przelot i "spojrzenie w tył" z pokładu próbnika na kometarne jądro. W kulminacyjnym momencie odległość między sondą a jej celem wyniosła 700 km. Kometa Hartley 2 jest najmniejszym tego typu obiektem, do którego dotarł ziemski statek kosmiczny. Kamera sondy EPOXI ukazała wiele szczegółów na powierzchni tak drobnego ciała.
więcej
Centrum Astronomii UMK hurtownią planet
2010-09-30
Międzynarodowy zespół uczonych pod kierunkiem dra Gracjana Maciejewskiego z Centrum Astronomii UMK w Toruniu odkrył w konstelacji Lutni planetę WASP-3c o masie zaledwie 15 mas Ziemi. Odkryty obiekt ma masę 10 razy mniejszą od Jowisza, zaś okres jego obiegu wokół macierzystego słońca wynosi zaledwie 3 dni! - WASP-10b jest prawdopodobnie gazową kulą rozgrzaną do temperatury 1500 °C, stąd nie należy oczekiwać, że istnieją tam warunki sprzyjające do istnienia życia w znanej nam postaci.
więcej
Wszechświat pełen życia?
2010-09-30
Nazywa się kation dwuacetylenu i jest najbardziej skomplikowaną cząsteczką w kosmicznej pustce – z dala od mgławic i gęstych obłoków materii. Odkrył ją zespół uczonych, któremu szefuje prof. Jacek Krełowski z CA UMK. Cząsteczka została odkryta dzięki badaniom przeprowadzonym w obserwatorium ESO Paranal za pomocą najbardziej zaawansowanych instrumentów współczesnej astronomii.
więcej
Marsjańska zima
2010-02-02
Orbiter Mars Odyssey nie wykrył śladów aktywności lądownika Mars Phoenix. To wynik eksperymentu przeprowadzonego między 18 a 21 stycznia. Uczeni mają cień nadziei, że wysłużony próbnik da się jeszcze ożywić, a przynajmniej posłuchać z orbity jak się czuje sonda Phoenix. W marsjańskiej Arktyce Phoenix sprawował się dzielnie i aż o dwa miesiące dłużej, niż zakładał pierwotny plan twórców misji. Kolejne próby reanimowania kontaktu z próbnikiem Mars Phoenix – w lutym i marcu, słowem – byle do wiosny!
więcej
Szperanie po Marsie
2010-02-02
Najpotężniejsza kamera, jaka kiedykolwiek poleciała na Marsa, trafia w Twoje ręce! Jak to możliwe? Kamera nazywa się Hi-RISE i znajduje się na pokładzie sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Od 2006 roku wykonała blisko 13 000 szczegółowych zdjęć powierzchni Czerwonej Planety. Na większości można by dostrzec Twoje biurko ustawione gdzieś na marsjańskiej pustyni. Póki masz biurko a na nim komputer z Internetem, wejdź na stronę misji Mars Reconnaissance wybierz miejsce, które warto sfotografować na Marsie!
więcej
Odwiedziny Rosetty
2009-11-23
Po przebyciu 4,5 miliarda km sonda Rosetta wróciła do domu. Wróciła dosłownie na chwilę, by pokonać kolejne 3 miliardy km w przestrzeni kosmicznej. Jej celem jest kometa Czuriumow-Gerasimienko. Rosetta dotrze do komety dopiero w 2014 roku, ale w kosmosie znajduje się już od 2004 roku. Dlaczego tak długo? Otóż jako napędu dla sondy uczeni zdecydowali się użyć… planet. Taki manewr fachowo nazywa się gravity assist i polega na tym, że planeta, w pobliżu której przelatuje statek, działa niczym katapulta...
więcej
Zostań Marsjaninem
2009-11-23
NASA i Microsoft uruchamiają witrynę internetową, za pomocą której każdy będzie mógł zostać… Marsjaninem. Chodzi o zabawę z prawdziwą nauką. O Marsie wiemy całkiem sporo, a codziennie przybywają nowe dane. NASA postanowiła udostępnić je w sieci wszystkim, którzy chcieliby trochę na Marsie pogrzebać. Zainteresowanie użytkowników portalu "Be a Martian" ("Zostań Marsjaninem!") będzie skierowane m.in. na tworzenie nowych, szczegółowych map Czerwonej Planety na bazie udostępnionych zdjęć.
więcej
Nowy pierścień Saturna
2009-10-28
Sensacyjne odkrycie nowego pierścienia wokół Saturna! Uczeni są zaskoczeni faktem, że pierścień jest gigantyczny, lecz nigdy nie byli w stanie go dostrzec. Z pomocą przyszedł kosmiczny teleskop Spitzera. Urządzenie obserwuje Wszechświat w niewidzialnej dla nas podczerwieni. Kiedy oko teleskopu ustawiło się w kierunku Saturna, dostrzegło coś na kształt kosmicznego obwarzanka wokół gazowej planety. Gigantyczny owal okazał się mieszaniną lodu i pyłu...
więcej
Hurtownia planet
2009-10-28
Aż 32 planety poza Układem Słonecznym znaleźli uczeni z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). To największe jednorazowe odkrycie w tej dziedzinie. ESO jest prawdziwą "hurtownią planet". Europejski zespół astronomów staje się światowym liderem w odkrywaniu pozasłonecznych światów. Nie było by spektakularnego sukcesu, gdyby nie urządzenie o enigmatycznej nazwie HARPS. Jest to najdokładniejszy na świecie spektrograf: instrument do śledzenia dalekich planet na podstawie ruchu ich macierzystych gwiazd.
więcej
1 | 2 | 3 | 4  »»»  
Archiwum aktualności
realizacja: ideo Polskie Radio PiK|UKF 100,1 MHz|Włocławek 100,3 MHz|Brodnica 106,9 MHz
ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz, tel.+48 (52) 32 74 000, fax+48 (52) 34 56 013, e-mail:
start wstecz do góry